Centrum Kultury w ŚmigluJust Cover ItCentrum Kultury w ŚmigluJust Cover ItUrząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoZarząd Powiatu KościańskiegoGmina ŚmigielHISTORIA FESTIWALU


Pomysłodawcą festiwalu był Henryk Pella – instruktor i założyciel Studia Piosenki „Muzol”, które do dziś działa przy Centrum Kultury w Śmiglu. Jego marzeniem było zorganizowanie w Śmiglu konkursu promującego uczestników do Festiwalu Międzynarodowego w Jarocinie. Pomysł udało się zrealizować w 2003 roku. Odbył się bowiem I Regionalny Festiwal Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej „Muzol”, który z czasem przeobraził się w festiwal ogólnopolski. Od 2003 roku aż do śmierci w 2008 roku kierownikiem artystycznym festiwalu i jego dobrym duchem był właśnie Henryk Pella. Dziś festiwal nosi jego imię.

Przez lata festiwal zmieniał swoją formułę, jednak jego cele nadal pozostają niezmienne: popularyzacja polskiej piosenki wśród dzieci i młodzieży, promowanie ich twórczości artystycznej oraz edukacja kulturalna. Festiwal „Muzol” jest doskonałym miejscem do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród dzieci oraz młodzieży, a także do wzajemnej integracji młodych wokalistów z całej Polski. Od początku jego istnienia uczestników ocenia profesjonalne i wymagające jury.

Tradycją stały się zajęcia warsztatowe organizowane w przeddzień festiwalu, prowadzone przez cenionych i doświadczonych instruktorów.

Na śmigielskiej scenie swoje pierwsze szlify zdobywali artyści, którzy po dziś dzień kontynuują swoją muzyczną drogę, odnosząc wiele sukcesów. Uczestników festiwalu m.in. byli: Zofia Nowakowska, która aktualnie współpracuje z Piotrem Rubikiem oraz występuje w Teatrze Muzycznym „Roma”, Michał Grobelny – półfinalista programu „The Voice of Poland” czy Mariusz Wawrzyńczyk – triumfator 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii „Debiuty”.

Wielu uczestników naszego festiwalu nadal odnosi muzyczne sukcesy na terenie całej Polski. Fakt ten napawa nas – organizatorów dumą. Wierzymy bowiem, że dzięki naszym działaniom pomogliśmy nie jednemu zrobić krok w kierunku realizacji marzeń. Nie zaprzestając działań, mamy nadzieję, że i kolejne edycje festiwalu umożliwią nam odkrycie nowych talentów.